Silkkitehtaan naiset – musiikillisen kudelman viimeiset esitykset alkaen 12.11.2025!

Silkkitehtaan naiset

Teatteri Vantaan kantaesitys Silkkitehtaan naiset on kunnianosoitus Tikkurilan Silkin entisille työntekijöille!

ke 12.11. klo 14
to 13.11. klo 18.30
pe 14.11. klo 18.30
la 15.11. klo 13

Tikkurilan Silkkitehtaalla jo vuodesta 1996 toimineessa Teatteri Vantaan Silkkisalissa tehdään musiikillinen sukellus tehtaan värikkäisiin vaiheisiin.

Historiallisen materiaalin ja haastattelujen pohjalta syntyy esitys, jossa kutoutuvat yhteen tehtaan kehityskulku ja tehdaslaisten elämäntarinat. Vuonna 1934 perustetun Tikkurilan Silkkitehtaan tuotteet olivat maailmanlaajuisesti tunnettuja ja se tarjosi elannon sadoille työntekijöille perheineen, monille koko työuransa ajan.
Näyttämölle sovitettuna tarinan loimilankoina soivat varta vasten teokseen sävelletyt upeat laulut.

Uuden kantaesityksen Silkkitehtaan naiset ensi-ilta oli lauantaina 31.8.2024, Vantaalla vietettävien Valtakunnallisten kotiseutupäivien yhteydessä.

Lavalla valloittavat näyttelijät: Ritva Oksanen, Anne Nielsen ja Teijo Eloranta
Teksti: Hanna Ryti
Ohjaus ja koreografia: Osku Heiskanen
Laulujen säveltäjät: Merja Ikkelä ja Tuija Rantalainen
Muusikot: Tuija Rantalainen ja Merja Ikkelä
Laulujen sanat: Kanerva Salomaa ja Hanna Ryti
Puvustus ja maskeeraus: Terhi Ursin
Puvustajan assistentti: Emmi Malmström
Tekniikka sekä valo- ja äänisuunnittelu: Esko Paavola
Lavasterakennus: LMK-Osarakenne/Markku Launiainen
Kuiskaaja: Arla Hyytiäinen

Tervetuloa Silkkitehtaalle!

 

 


 

HANNA RYTI

SILKKITEHTAAN NAISET – musiikillinen sukellus Silkkitehtaan vaiheisiin.

HENKILÖT

Ritva Oksanen – Eira

Anne Nielsen – Äiti, Työnjohtaja Riipinen, Katariina, Jatta, Räppäri

Teijo Eloranta – Isä, Erkki, konttoripäällikkö, juontaja

Tuija Rantalainen – Tehtaanjohtaja, Liisi, Salli

 

MUUSIKOT

Merja Ikkelä ja Tuija Rantalainen

 


 

Kesto: n. 1h 40min, sis. väliajan
Liput: 39 / 36 / 24 €, sis. Netticketin palvelumaksut
Ryhmävaraukset teatterin toimistosta, p. 09 836 1919.

HUOM. Puolet permantopaikoista (mm. 2 pyörätuolipaikkaa) myydään teatterin toimistosta, p. 09 836 1919.
Cafe Silkki palvelee tuntia ennen esitystä sekä väliajalla. Kahvilassa on anniskeluoikeus. Tervetuloa!

 

 

Arvostelu Lahen uutisia 1.9.2024:

Teatteri Vantaan Silkkisalin Silkkitehtaan naiset -musiikkinäytelmän kantaesitys tuntuu suomalaisen teatterielämän syysnäytäntökauden alkamisen hämmentävän lämminhenkiseltä, hauskalta, kiinnostavan asiapitoiselta, lämpimän kotoiselta ja tunnevoimaiselta todelliselta valtakunnalliselta teatteritapaukselta.

Näytelmän ihmisläheisen rakkaudellinen ja kodikas sekä yhtä aikaa tehdasyhteisön elämänvoimainen me-hengen toimivuus ja työn merkittävä voima muuttaa meistä jokaisen tarpeelliseksi ihmiseksi. Esitys kuin ravistelee niin kotoisen tutunomaisella menneisyysdokumentillaan tämän päivän ihmisen yhteiskuntaa ryhdistäytymään kaikenlaiseen yhteistyöhön uudelleen.

Tarmo - Lahen uutisia
Ensin piti mennä Tikkurilaan Teatteri Vantaan Silkkisaliin. Siellä esitetään tämän syksyn ajan Silkkitehtaan naisia, historiallista kuvaelmaa siitä, miten Tikkurilan Silkkitehtaalla ennen elettiin – ja mitä sitten kävi. Esitys on hauska, liikuttava ja sydäntä täynnä, mutta myös tärkeä osa Vantaan kaupunkihistoriaa. Vantaa täyttää tänä vuonna 50 vuotta, ja sen lippulaivaksi Silkkitehtaan naiset nakutetusti sopivat.
Marja Krons - Uusi Suomi

Tulevat näytökset